ru uk

Чому зникає апетит

Поведінка за столом

Поведінка за столом

ТМ Растішка

Хороший апетит − одна з ознак, за якими судять про здоров'я дитини. Дитина, яка добре їсть, тішить не лише маму з татом, але й численних родичів. Дійсно, багато захворювань супроводжуються погіршенням апетиту. Але іноді і здорова з медичної точки зору дитина їсть погано. З чим це може бути пов'язано?

ТМ Растішка

У деяких дітей поганий апетит мало не з самого народження. Батьки таких дітей, як правило, турбуються в перші роки життя дитини, а коли їй виповнюється 5-6 років, вже визнають за малечею право мати свої вподобання і заспокоюються. І, взагалі-то, роблять правильно: організм здорової дитини сам визначає, що і в якій кількості їй потрібно. Тут, звичайно, ми не говоримо про ті випадки, коли діти їдять цукерки, а від супу та каші відмовляються.

У таких ситуаціях, ясна річ, треба боротися за правильний раціон, і робити це необхідно терпляче і по можливості тактовно. Пам'ятайте, коли ви змушуєте дитину їсти, їжа починає викликати у неї неприємні асоціації; зрозуміло, що пробудженню гарного апетиту це ніяк не сприяє. Часто дитина починає їсти просто за компанію з друзями-однолітками, коли її ніхто не вмовляє, не просить і вже тим більше не змушує. Іноді навіть страва, яку дитина не любить, з'їдається непомітно, поки за столом ведеться цікава і приємна розмова, але якщо цей спосіб не спрацьовує, постарайтеся замінити продукт, який не подобається, на інший, але настільки ж корисний.

Але як бути, якщо раптом пропадає апетит у дитини, яка до того завжди добре їла? І навпаки − що робити, якщо дитина раптом починає їсти дуже багато, якщо дитячий апетит явно виходить за межі здорового і нормального?

Перш за все треба порадитися з лікарем і постаратися виключити медичні причини. Порушення апетиту може бути симптомом серйозних захворювань, визначити які під силу тільки фахівцеві.

Однак нерідко виявляється, що причина лежить не в фізіологічній, а в емоційній сфері. Причинами того, що дитина починає їсти занадто мало або занадто багато, можуть бути нервове потрясіння, стрес, депресія. Дорослі часто недооцінюють значення цього чинника − ну які в дітей стреси? Та ще й які!

П'ять-шість років − вік активної соціалізації. Дитина спілкується не лише з членами сім'ї, але і з ровесниками (у дворі, у дитячому садку, на розвиваючих заняттях), вихователями та педагогами, у неї з'являються власні друзі та власні... вороги.

ТМ Растішка
ТМ Растішка

Якщо ви підозрюєте, що ваша дитина занадто мало або занадто багато їсть саме з причин психологічного характеру, зосередьтеся на усуненні дискомфорту, створенні гармонійної атмосфери і тільки після цього беріться за раціон дитини, уникаючи жорстких заходів. Впоратися з переживаннями допомагають деякі продукти, наприклад, ті, що багаті вітамінами групи В, тобто горіхи, яйця, зелень. І, звичайно, молоко, йогурти, сир та інші молочні продукти, адже вони містять кальцій, який є регулятором нервової системи.

Бажано вибирати продукти, розроблені спеціально для дітей, наприклад, сирки, йогурти, серії «Растішка» від Danone. По-перше, вони спеціально збагачені кальцієм і необхідним для його засвоєння вітаміном D, а по-друге, дуже смачні, так що вмовляти дитину з'їсти ще ложечку не доведеться. Кращих помічників в боротьбі за здоровий апетит не знайти! А ось копченості, гострі страви, солодкі газовані напої та солодощі в цілому з раціону дитини з проблемним апетитом бажано виключити: вони і нервовій системі шкодять, і до правильного харчування ніякого відношення не мають.

Іноді харчові звички дитини міняються через незначні причини. Наприклад, якщо з якихось причин прийом їжі був перенесений із звичного часу на інший, дитині буде потрібно якийсь час, щоб увійти в новий ритм. Тут важливо не діяти агресивно (пам'ятаємо: стрес − ворог здорового апетиту); найкраще переходити до нового режиму харчування поступово, навіть якщо це займе більше часу.

поделиться